A luhanszki régió elfoglalását ünneplik az oroszok, de ez keserédes győzelem
Bár Oroszország a kelet-ukrajnai Luhanszk régió elfoglalásával győzelmet könyvelhet el magának, ez messze van Moszkva ambiciózus háborús céljaitól, és nem mért döntő katonai csapást Kijevre, írja a Reuters.
Az orosz támadás most a Donyec-medence ipari központjának többi részére összpontosít, de Kijevnek könnyebb lesz megvédeni a donyecki megerősített állásokat, és a háború menetét meghatározó csaták még hátra vannak – mondták katonai elemzők.
“Szerintem ez taktikai győzelem Oroszország számára, de az újradefiniált katonai célok összefüggésében óriási árat jelent” – mondta Neil Melvin, a RUSI londoni agytröszt elemzője.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn gratulált csapatainak Luhanszk régió “felszabadításához”, kitüntetéseket ígért a hősiességért, és azt mondta, hogy a katonáknak pihenésre van szükségük. Még három orosz űrhajós az űrből is küldött ünnepi üzenetet.
Ez mérföldkő egy olyan hadigépezet számára, amely a konfliktus első heteiben felhagyott a Kijev elleni támadással, hogy a Luhanszkból és Donyeckből álló Donyec-medence elfoglalására összpontosítson, amelynek nagy részét még mindig Kijev ellenőrzi.
Oroszország a saját maga által támogatott szakadárok nevében akarja elszakítani Ukrajnától a Donyec-medencét a két önjelölt népköztársaság számára. Ezek a bábállamokat csupán Oroszország ismerte el, és mindenki úgy tekint ezekre a területekre, mint Oroszországra.
Három hónap kellett Luhanszk elfoglalásához
A donbászi csata április közepe körül kezdődött, és azóta eltelt az idő, amíg Oroszország elűzte Ukrajnát csupán Luhanszkból, amelynek nagy részét már a február 24-i invázió előtt is a Moszkva által támogatott szeparatista proxyk birtokolták.
“Ez (Luhanszk elfoglalása) egy újradefiniált cél, és bizonyos értelemben egy nagyon kis cél. És Oroszország a teljes katonai erejét bevetette ennek a célnak az elérésére, és mégis közel 90 napba telt” – mondta Melvin.
Oroszország eredeti háborús céljai messze túlmutattak a Donbászon és Luhanszk régió elfoglalásán, és valószínűleg a kormányváltás vagy legalábbis a volt szovjet Ukrajna nyugati irányultságának megváltoztatása is szerepelt bennük – mondta Rob Lee, az amerikai székhelyű Foreign Policy Research Institute munkatársa. Ezek között szerepelt Ukrajna “demilitarizálása” is. “Oroszországnak nyilvánvalóan ambiciózusabb céljai voltak a háború kezdetén” – mondta.
Érdemes elolvasniUkrán katonai hírszerzés: az oroszok népszavazásokat készítenek elő a megszállt területeken
Keserédes győzelem
Oroszország harctéri taktikát váltott, nagy hatótávolságú lövedékekkel kényszeríti ki az ukrán erőket az állásaikból, mielőtt szárazföldi erőket küldene, lassú, őrlődő, az első világháborúra emlékeztető haladást végezve – mondják elemzők.
“Így nem lehet lendületet venni; naponta viszonylag kis területet foglalnak el, és a modern hadviselés kontextusában ez nagyon lassú haladás. Az oroszok “elégetik” a fejlett felszerelésüket és személyzetüket, ezért megfizetik ennek az árát” – mondta Melvin.
Az invázió ezreket ölt meg, milliókat telepített ki, és városokat tett a földdel egyenlővé, különösen Ukrajna keleti és délkeleti oroszlakta területein.
Liszicsanszk-i csata
Luhanszk régió ukrán kormányzója a Reutersnek azt mondta, hogy annak elfoglalása, miután Ukrajna kivonult Liszicsanszk városából, “fájdalmas” veszteség volt, de megmentette a katonákat attól, hogy teljesen bekerítsék és tüzérséggel bombázzák őket.
“A katonaság szempontjából rossz elhagyni az állásokat, de nincs semmi kritikus. A háborút kell megnyernünk, nem pedig a Liszicsanszkért vívott csatát” – mondta Szerhij Gaidai kormányzó. Előrejelezte, hogy a Donyecki terület Szlovjanszk városa és Bakhmut városa lesz a következő orosz offenzíva célpontja. Sürgette a külföldi hatalmakat, hogy fokozzák a nehézfegyverek szállítását, mondván, hogy a Nyugat “túl későn értette meg” az ukrajnai helyzetet.
Új fejezet kezdődik
Lee elmondta, hogy Ukrajna nehezen tudta tartani állásait Liszicsanszkban és a június 25-én elesett másik frontbástya, Szeverodonyeck városában, amelyek mindkettő az oroszok által birtokolt területre benyúló, ukrán kézben lévő területen feküdt. Kijev nem tudott nehéz tüzérséget és légvédelmet küldeni csapatai fedezésére, mert azok védtelenek lettek volna, és ez a hátránya nem lesz meg, ha Szlovjanszk és a közeli Kramatorszk közelében új védelmi vonal alakul ki – mondta. “Egy ilyen vonal könnyebben védhető lenne Ukrajna számára nagy hatótávolságú tüzérséggel és nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerekkel, így fedezetet tudnának biztosítani, hogy az ott harcoló ukrán csapatoknak fedezékül szolgálhassanak, mert nem ebben a mély sáncban vannak” – mondta.
Előrejelezte, hogy Oroszország időközben további kisebb előnyöket szerezhet keleten. Oroszország, amely 2014-ben annektálta a Krím félszigetet, dél-ukrajnai területeket foglalt el, és a Fekete-tengerre néző, stratégiailag fontos Herszon régiót is ellenőrzése alá vonta, ahol Ukrajna szerint ellentámadást tervez. A háború kulcsfontosságú csatája még hátravan, és Ukrajna valószínűleg nagyobb jelentőséget tulajdonít a herszoni ellentámadásnak.
Érdemes elolvasniUkrajna a nyár végén megfordítaná a háborút – el is mondták, hogyan
Source: Reuters
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Volt amerikai tábornok: Trump szerint Oroszország Európa baja
A budapesti karácsonyi vásárok idén is a világ legszebbjei között vannak
Hogyan keresik a potenciálisan lakható bolygókat a csillagászok?
Sokkal hamarabb is eljuthatott a koka Európába, mint ahogy a történészek eddig gondolták
Rendkívüli hírek: egyszerű passzív jövedelem ötlet, hogy segítsen növelni a vagyonát 2024-ben
Egy majdnem 16 ezer éves rajz mutatja be az ősi halászat fejlettségét